Wystąpienia publiczne: 7 sposobów jak pokonać tremę

Stres to oczywiście część wszystkich wystąpień publicznych i to niezależnie od tego czy będziemy na prelekcji dla kilku osób, na szkoleniu dla pracowników czy też będziemy prowadzić jakaś bardzo dużą konferencję. Jeśli jest audytorium, które będzie nas słuchać to już prosta droga do tego, by rozpoczęło się typowe stresowanie. Stresu nie da się usunąć całkowicie, ale można go minimalizować.

Jak przygotować się do wystąpienia?

Niezależnie od tego jaki charakter ma dane przemówienie będzie można przygotowywać się do niego w podobny sposób., na początek ustalamy cel a potem chcemy pokazać co będziemy mieli do osiągnięcia przez naszą prelekcję. Ważne będzie określenie grupy docelowej, tak by treść oraz styl wypowiedzi były dopasowane do oczekiwań a także możliwości słuchaczy. Dobrym pomysłem będzie także nagranie z kamery części swojego przemówienia.

Dzięki temu będziemy mieli okazję do tego, by sprawdzić jak wyglądamy i czy rzeczywiście nasze wypowiedzi są na tyle ciekawe i tak przedstawione, że wszystko jest zrozumiałe. Dobrze będzie pomyśleć jakie są nasze najmocniejsze strony i najsłabsze. Mamy takie możliwości porównania, które będą w stanie dopasować te elementy, które są ważne i mniej ważne. Część spraw można różnicować w związku z tym jaki charakter będzie miało konkretne przygotowywane wystąpienie.

Przygotowanie wystąpienia

7 sposobów na zmniejszenie tremy

Świadomość tego, że będziemy dobrze przygotowani może zmniejszać tremę, ale prawdopodobnie nie będzie wystarczyć do tego, by całkowicie pokonywać destrukcyjne działanie. Trema ma bowiem cos więcej wspólnego z naszą wewnętrzną samooceną.

1. Należy się dobrze przygotować i korzystać z pojawiający się wcześniej wskazówek

2. Początek przemówienia będzie trzeba dobrze znać najlepiej na pamięć. Trema na początku jest największa i łatwo coś zapomnieć.

3. W czasie przemówienia oddychamy głęboko i spokojnie

4. Określamy swoje myśli krytyczne i uczymy się zastępowania ich myśleniem pozytywnym.

5. Zaczynając swoje wystąpienie staramy się nawiązać kontakt wzrokowy z kimś kto dobrze wygląda i się uśmiecha

6. Warto być przygotowany na to, że w trakcie będzie trzeba opowiedzieć jakąś historyjkę czy ciekawostkę, która sprawi, że słuchacze będą bardziej odprężenie

7. Trzeba być w trakcie naturalnym i mieć do siebie dystans.

Ćwiczenie czyni mistrza i właśnie o tym trzeba pamiętać. Trzeba na własnym przykładzie wiedzieć, że lepsze będzie profilaktyczne działanie a nie oczekiwanie, aż problemy będą się powiększać i potem na ich pokonanie będzie za późno.

Autor

Karolina Ławicka

Redakcja kongresy.waw.pl