Wystąpienia publiczne – jak zwiększyć skuteczność i atrakcyjność przemawiania?

Wystąpienia publiczne

Wystąpienia publiczne należą do jednych z największych wyzwań dla każdego bywalca konferencji, prezentacji ofertowych , spotkań czy szkoleń. To właśnie wystąpienia publiczne są kluczem w wielu sytuacjach do osiągnięcia sukcesu w biznesie. Dlatego właśnie współpraca w tym zakresie jest bardzo ważna i trzeba umieć poprawiać swoje umiejętności. tak naprawdę dobrze przygotowane wystąpienie to szansa na to, że uda się zawalczyć o nowego klienta dla firmy. Pierwsza przyczyna lęku związanego z wystąpieniami publicznymi. Najważniejszym problemem dla osób, które boją się występować będzie to, że nie mają pewności siebie. To z tego powodu pojawiają się duże opory u wielu osób.

Dlaczego wystąpienia publiczne są trudne?

Najważniejsze wyzwanie jakie będzie trzeba pokonać to przede wszystkim lęk przed odrzuceniem ośmieszeniem czy kompromitacją. Niezależnie od tego na jakim jesteśmy spotkaniu bardzo często luzie mają problem z niską samooceną i dlatego właśnie pojawia się obawa o odrzucenie.

Czego ludzie oczekują po najlepszych wystąpieniach?

Najlepsze wystąpienie jest to mieszanka charyzmatycznej osobowości, poczucia humoru oraz wiedzy. To właśnie w tej kolejności wszystko przebiega. Wiedza jest bez znaczenia, jeśli nie będziemy w stanie trafiać w gust odbiorców i ich uwagę.Nie będzie można do nich otrzeć, jeśli nie będzie się budować kontaktu z grupą. Od zarania dziejów poczucie humoru to szansa na powodzenie.

Co zrobić by zweryfikować czy sprawdzę się w roli gościa od prezentacji?

Najlepsza i najbardziej efektywną metodą będzie zawsze nagrywanie się na kamerze.

Charyzmatyczne wystąpienia

Dlaczego tak?

Przede wszystkim będzie można się dzięki temu z nią oswoić. Jednocześnie większość z nas będzie przeżywa szok, gdy pierwszy raz widzimy się na ekranie. Jest to bardzo często problem, ponieważ wiele osób zaczyna uważać, że na co dzień tak nie wypadają, nie wyglądają. Jeśli uda się nam oswoić z kamerą będziemy mogli również pracować nad swoimi umiejętnościami, gdy chodzi o mowę ciała. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wypadamy w oczach innych.

W wystąpieniach publicznych ważne będzie to, by nas dobrze odbierali słuchacze i jak w oczach innych wypadamy. Jeśli na co dzień mamy tendencję do bogatej mimiki oraz gestykulacji to tak naprawdę warto będzie nad tym elementem popracować i wziąć pod uwagę to jak wygląda ta kwestia. Może to być zadziwiające, gdy parę razy się nagramy. Wtedy tak naprawdę będziemy mieli okazję do tego by zobaczyć jak się tak naprawdę zachowujemy,a wtedy już będzie można zacząć to zmieniać.

Autor

Dorota Kubacka

Redakcja kongresy.waw.pl