JAK ZACHOWAĆ KLASĘ PODCZAS WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO?

Prowadzone badania pokazują, że nawet ponad 85% osób czuje mocny stres przed wystąpieniami publicznymi i to zupełnie naturalny proces. Prelegent chce zostać odebrany jako ekspert, profesjonalista. Będzie się obawiał czy wystąpienie pójdzie tak jak on sobie to planował czy przypadkiem nie zapomni tego co ma do powiedzenia.

Czy słuchacze będą zainteresowanie tematem, jakie wrażenie uda się zbudować?

Jeśli chodzi o etykietę biznesową daje nam pewne rady, dzięki którym będzie można ustrzec się podstawowych błędów w trakcie naszej przemowy. Warto skorzystać z tych porad, które udało się nam przygotować. Monotonny głos to duży problem wielu mówców, trzeba tak przygotować wystąpienia, że będzie się zmieniać ton i siłę głosu. Dobrą metodą będzie korzystanie z badań czy przykładów z życia, które zainteresują słuchaczy. Jeśli zapominamy o kontakcie wzrokowym nie ma szans na to, że nasza wypowiedź będzie odebrana pozytywnie.

To problem wielu mówców i okazuje się, że jest on bardzo poważny. Niektórzy słuchacze mogą to nawet potraktować jako lekceważenie. W trakcie wypowiedzi musimy odznaczać się idealnym spokojem. Trzymanie w rękach jakiegoś przedmiotu i bawienie się nim odwracać będzie uwagę słuchaczy od tego co mamy do powiedzenia.

Przemówienia publiczne

Nienaganny wygląd

To jak będziemy wyglądać jest bardzo ważne. Chcemy bowiem przemową pokazywać swój idealny profesjonalizm i dlatego wszystko musi być perfekcyjne, w tym również nasz wygląd. Ubiór czy postawa ciała mają skutecznie budować nasz autorytet i na tym powinno nam zależeć. Źle przygotowany wizerunek zaburza ocenę naszej osoby. W trakcie przemówienia suchość w gardle zawsze może się pojawić, dlatego mlaskanie czy chrząkanie nie będzie dobre odebrane. Właśnie z tego powodu warto się przygotować ze szklanką wody, która będzie obok pod ręką i gdy zaschnie nam w gardle będzie się można od razu napić tej wody.

Okaż szacunek

W trakcie przemówienia będziemy widzieć, z kogo składa się nasze audytorium i to właśnie kluczowa kwestia, która musimy brać pod uwagę. Dobre przemówienie jest bowiem skierowane do konkretnych grup, pod ich kątem skrojone i jako takie musi być dopracowane. Warto więc patrzeć na reakcję i w stosunku do nich udoskonalać swoje przemówienie. W trakcie wystąpienia należy pokazać, że innych szanujemy. Druga osoba w biznesie jest bardzo ważna i jeśli będziemy w stanie pokazać ten szacunek to będzie właśnie nasza największa siła. na pewno będziemy również dzięki temu swojemu zachowaniu bardzo dobrze oceniani przez innych, i chętniej będą nas inne osoby słuchać.

Autor

Adrian Milas

Redakcja kongresy.waw.pl