Przygotowanie do wystąpienia publicznego

Jeśli przełożony każe nam wystąpić na jakimś ważnym szkoleniu to automatycznie będziemy się mocno denerwować, możemy mieć skrzywioną minę, mogą przechodzić nam ciarki po plecach. Automatycznie zaczynamy się także zastanawiać czy damy sobie radę, analizujemy co będzie, jeśli jednak nam nie wyjdzie. Jeśli tak się dzieje to możliwe, że instrumenty psychologiczne, które pozwolą nam się uspokoić mogą być bardzo ważne dla nas.

Odpowiednie przygotowanie

Kluczowa sprawa, która będzie miała znaczenie to dobra znajomość tej tematyki, którą będziemy prezentować. O tym właśnie trzeba pamiętać. Jak przyjdzie nam prowadzić szkolenie to podstawą naszego sukcesu będzie oczywiście znajomość materiału jaki mamy do zaprezentowania. Warto także dobrze zapoznać się z tym pomieszczeniem, gdzie będziemy się prezentować. Niektórym wydaje się, że to nieważne, ale to błąd.

Samo pomieszczenie ma ważną rolę dla naszej psychiki i będzie trzeba na nie zwracać uwagę. Trzeba zobaczyć jakie miejsce mamy do swojej dyspozycji, jak wiele będzie tam przestrzeni, gdy będzie możliwość swobodnego poruszania się, czy tez będziemy w jednym miejscu cały czas. Warto zobaczyć jak rozstawione są miejsca dla gości, czy będą się znajdować daleko.

Predyspozycje do zawodu

Pozbądź się stresu

Wiele osób jednak zaczyna się zastanawiać jak będzie można pokonać stres, który będzie rzeczywiście naszym największym wrogiem. Najlepiej będzie, jeśli w sposób psychiczny będziemy w stanie do wystąpienia się przygotować. Przygotowujemy się do niego pod kątem merytorycznym, ale również musimy zacząć ćwiczyć to, że będziemy występować przed większymi grupami osób. To bardzo ważne i nie można o tym zapominać. Mamy bowiem konieczność zaprezentować się przed dużymi grupami słuchaczy. I tak na dobrą sprawę trzeba będzie starć się o to, by tymi ćwiczeniami skutecznie pozbyć się stresu.

To jak się wydaje najważniejsze dla wielu, by właśnie w ten sposób jakoś pokonać to zdenerwowanie jakie może nas się tyczyć. W ten sposób będziemy dobrze przygotowani do publicznego wystąpienia oraz uda nam się stres zminimalizować. W konsekwencji każde nowe wystąpienie będzie coraz lepsze od wcześniejszego i nauczymy się mówić do innych. To kluczowa sprawa i minimum, które jest nam potrzebne, by przestać się bać wystąpień.

Autor

Dorota Kubacka

Redakcja kongresy.waw.pl