Przygotowanie do wystąpień publicznych

Co powinniśmy robić, by wystąpienie publiczne było udane? Warto się nad pewnymi kwestiami zastanowić.

1. Jaki jest cel twojej wypowiedzi?

Zawsze cel jest taką kluczową sprawą, na jaką musimy zwracać uwagę. Nikt na spotkaniu nie może być z wrażeniem, że ta przemowa to wyłącznie czcze gadanie, które nie wnosi nic nowego, do niczego nie prowadzi. Cel pokazujemy na samym początku, potem do niego wracamy w trakcie i chcemy pokazać innym swój plan na doprowadzenie do celu.

2. Jaki temat podejmujesz w prezentacji?

Twoje wystąpienie jest o czymś i to właśnie ten temat trzeba umieć również słuchaczom pokazać. To nasze klarowne mówienie musi być bardzo ważne, nie ma sensu przeskakiwanie z wątku na wątek. Słuchacze w takiej sytuacji poczują się zagubieni i bardzo szybko wyłączą się z takiego przemówienia, nie będą z niego niczego czerpali. Jeśli nasz przekaz będzie zaburzony i chaotyczny to nic z niego nie będzie. Staramy się kolejne punkty tak przedstawiać, że wszystko będzie przejrzyste.

3. Kim są odbiorcy?

Bardzo ważne jest ustalenie do kogo będzie się zwracać. Jest to pierwsza rzecz zanim zaczniemy ubierać swoją przemową w słowa. Warto ustalić co słuchacze wiedzą na dany temat. Nie ma sensu mówić do nich niezrozumiałym językiem, jeśli są to osoby, które tematu nie znają. Z drugiej strony nie ma sensu wygłaszać komunałów, jeśli na Sali będą same osoby z danej branży.

Zaciekawienie słuchacza

4. Co jest najważniejsze do przekazania?

Kluczem udanego przekazu będzie przygotowanie takiego wystąpienia, które wszyscy posłuchają i zapamiętają to co mamy im do przekazania. To bardzo ważne, szczególnie gdy przygotowujemy przemowy perswazyjne. Całość powinna wyglądać profesjonalnie oraz merytorycznie. Trzeba również odpowiednio manipulować słowem w taki sposób, by skutecznie docierać do osób, które nas słuchają.

5. Jakiej reakcji od słuchaczy oczekujesz?

Należy się zastanowić nad tym co chcemy, by słuchacze chcieli zrobić po naszym wystąpieniu. Na pewno inaczej mówi się, gdy chcemy kogoś do czegoś zachęcić, inaczej gdy chcemy kogoś ostrzec pamiętamy o wybieraniu odpowiednich słów i tonie głosu, które klaruje nasza wypowiedź. Trzeba zwracać uwagę na mimikę i gesty jakie nam towarzysza.

Czasami nawet nie będziemy świadomi tego, że są one sprzeczne z tym co mamy do powiedzenia. Słuchacze jednak wychwytują to podświadomie i będą uznawać taką wypowiedź za nieszczera i dlatego tak naprawdę trzeba na siebie uważać w trakcie wypowiedzi bo złe wrażenie pojawić się może w krótkiej chwili a jego pokonanie może być już niemożliwe.

Autor

Karolina Ławicka

Redakcja kongresy.waw.pl