Jak dobrze wypaść podczas wystąpienia publicznego?

Sytuacje, gdy będzie trzeba zabrać głos publicznie mogą się pojawić w życiu każdego człowieka. Czasem mamy przedstawić referat. Innym razem jakieś przemówienie czy podziękowanie, a jeszcze niekiedy mowę weselną czy pogrzebową. Każda z tych sytuacji może dawać nam stres na takim poziomie, że trudno będzie sobie z nim poradzić. Nie każdy jest w stanie spokojnie podejść do przemówienia, gdy tak wiele osób będzie na nas patrzeć. Można więc korzystać z porad, które ułatwią takie właśnie przemówienie.

Przygotowanie do wystąpienia

Bardzo ważna kwestia to odpowiednie nastawienie. Trzeba myśleć pozytywnie dzięki temu uda się strach pokonać nawet przed publicznym zabieraniem głosu. Gdy czeka nas wystąpienie publiczne trzeba pamiętać również o tym, by się dobrze zaprezentować. Wygląd musi być schludny i dostosowany do wagi takiego przemówienia. Jeśli mamy mówić coś z pamięci to oczywiście do takiego przemówienia odpowiednio wcześnie trzeba się przygotowywać.

Nie warto się jednak uczyć wszystkiego na pamięć, ponieważ w trakcie przemówienia możemy zapomnieć słowa i wtedy całkowicie się zatniemy. W miarę możliwości trzeba będzie odpowiednio opanować stres. Warto wziąć kilka głębokich wdechów, ponieważ stres będzie widoczny, gdy zaczniemy mówić, wtedy nie będzie można dobrze wypaść ludzie nie skupia się na tym co mamy do powiedzenia.

Kontakt wzrokowy

W trakcie mówienia spoglądamy na zgromadzonych. Patrzenie w sufit czy podłogę będzie bardzo niegrzeczne w stosunku do słuchaczy. Staramy się zmieniać ton głosu. To ważne, ponieważ dzięki temu nie uśpimy naszych słuchaczy. Nie można również przesadzać z długością takiego przemówienia. Postarajmy się powiedzieć to wszystko co ważne, ale nie przedłużajmy takiego przemówienia nadmiernie. Trzeba myśleć o odpowiednim zakończeniu takiej przemowy, tak by słuchacze wiedzieli, że dobiegła ona końca.

Opanowanie stresu

Można także podziękować zgromadzonym za czas jaki poświęcili na to, by nas słuchać. Będzie to grzeczne w stosunku do widowni i sprawi, że ten ostatni moment, w którym będziemy jeszcze przed nimi także będzie udany i będzie działał na nasza korzyść, dlatego dobrze będzie to wykorzystywać.

Myśl pozytywnie

Wystąpienia publiczne rzeczywiście mogą być stresujące jednak nie ma co bać się na zapas. Nawet jeśli wszystkiego nie uda się powiedzieć tak jak planowaliśmy to i tak trzeba pamiętać, że oceniają nas ludzie, którzy również mają takie lęki i powinni nas zrozumieć. Przemówienie ma pokazać nasze zalety, dlatego stresowanie jest tutaj najgorszym co może się nam przytrafić, ponieważ nie przekażemy tego co przygotowaliśmy, nie pokażemy odpowiednio siebie.

Autor

Adrian Milas

Redakcja kongresy.waw.pl