Jak w 6 krokach przygotować się do wystąpienia publicznego

Dla większości z nas publiczne wystąpienia to wielki stres i to niezależnie przed kim takie wystąpienie będzie prezentowane. Dlatego właśnie mamy kilka racjonalnych podpowiedzi dzięki którym będziecie wiedzieli jak przygotowywać się do takiego wystąpienia, by przebiegło ono bez problemów.

1. Ustal cel wystąpienia

To kluczowe zadanie, które trzeba wykonywać na samym początku naszych przygotowań do wystąpienia. Zastanawiamy się czy będzie to podsumowanie projektu czy jakiś inny temat. To ważna kwestie, bez ustalonego precyzyjnie celu nie ma dobrego wystąpienia.

2. Wybierz odpowiednią formę

Inaczej mówi się do studentów, inaczej do kadry zarządzającej a inaczej nieco do szczebla wyższego. Innej formy wymagać będą osoby, które znają temat a zupełnie innej całkowicie laicy, którzy dopiero zaczynają się z tym zapoznawać, dlatego naszym zadaniem tak naprawdę będzie poznanie odpowiednio audytorium, by do niego dopasować to jak będziemy się prezentować.

3. Wyprzedź pytania od uczestników spotkania

Warto przygotować się do wystąpienia w taki sposób, by nikt nie był w stanie nas zaskoczyć. To bardzo ważna kwestia, gdy chodzi o pytania jakie będą postawione przez słuchających. Trzeba się starać o to, by mieć wcześniej przygotowane odpowiedzi na te pytania, których się spodziewamy. Dzięki temu nie będzie problemu, że ktoś nas zaskoczy.

Prezentacja publiczna

4. Zapanuj nad czasem

Czas jest bardzo ważny i dlatego trzeba go szanować. Chodzi zarówno o nasz czas jak i czas słuchaczy. Nie ma sensu przedłużać takiego wystąpienia, ponieważ w ten sposób tylko pojawią się nerwy u widzów, którzy nie chcą słuchać lania wody.

5. Zadbaj o odpowiedni wygląd

Powiedzenie jak Cię widzą tak Cię piszą mówi nam starą prawdę i dlatego trzeba dbać o to jak będziemy się prezentować. To bardzo ważna kwestia. Dlatego warto przygotować dobry strój a w trakcie przemawiania musimy mieć odpowiednią postawę, która będzie pokazywała naszą pewność siebie, ale nie powinna pokazywać, że mamy dyletanckie myślenie o uczestnikach takiego spotkania.

6. Nie zapomnij o kwestiach technicznych

Kwestie techniczne są często zapominane a mogą narobić wiele problemów i spotęgować pojawiające się nerwy. Jeśli tego nie chcemy musimy o to bardzo dobrze zadbać. Dobrze będzie, by skontrolować ten sprzęt, z którym mamy pracować jeszcze zanim zaczniemy coś mówić. Te kwestie techniczne mogą bowiem narobić wiele kłopotów w całym wystąpieniu. jeśli weźmiecie te podpowiedzi pod uwagę to jest szansa na to, że przygotowywane wystąpienie będzie udane i wszystko przebiegnie bez większych problemów.

Autor

Dorota Kubacka

Redakcja kongresy.waw.pl