Jak poradzić sobie z wystąpieniem publicznym

Wystąpienia publiczne

Niemal każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, o której wie, że potrafi pięknie się wypowiadać. Niestety, osoba ta traci umiejętność precyzyjnego formułowania swoich myśli w tym samym momencie, w którym pojawia się na forum publicznym. Często rodzi to frustrację i sprawia, że problem tylko się pogłębia, a ludzie, którzy mogliby przecież zaskoczyć nas swoimi trafnymi spostrzeżeniami dochodzą do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie zachowanie ich dla siebie. Oczywiście, możemy pocieszać się, że nie jesteśmy osamotnieni w lęku przed wystąpieniami publicznymi.

Niepokój z nimi związany jest zresztą charakterystyczny dla każdej z kultur, choć może mieć różne przyczyny. Najczęściej winne jest zablokowanie, które narodziło się gdzieś w naszej przeszłości. Bardzo często za problemy tego rodzaju odpowiada zresztą szkoła i jej specyfika. Często stając na mównicy nie jesteśmy w stanie wydusić z siebie choćby słowa.

Może być to szokujące między innymi dlatego, że, zgodnie z wynikami badań, obecność widowni powinna mieć na nas wpływ stymulujący. Na szczęście, mamy do czynienia z problemem, z którym możemy się uporać, choć będzie to wymagać od nas zaangażowania i sporego poświęcenia. Jeśli liczymy na sukces naszego przemówienia, w pierwszej kolejności powinniśmy mieć świadomość tego, jak duże znaczenie ma przygotowanie.

Firmowe prezentacje

Prezentacje biznesowe

Prezentowany przez nas materiał powinien być przygotowywany maksymalnie sumiennie, choć uczenie się go na pamięć wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Powoduje dodatkowy stres, często bowiem okazuje się, że już zapomnienie jednego słowa zaczyna nas blokować. Przemówienie recytowane z pamięci ma i tę wadę, że brzmi w sposób nienaturalny. Kolejnym wyzwaniem jest prawidłowe oddychanie, przed przemówieniem warto więc poświęcić nieco czasu na kilka prostych ćwiczeń. Nie można też zapominać o spokoju. Jeśli nie mamy go w sobie, możemy spróbować go udawać.

Postawa osoby pewnej siebie może zmylić audytorium, a w pewnym momencie stanie się dla nas czymś naturalnym. Kolejnym ważnym wymogiem jest praca nad odpowiednią mimiką twarzy oraz uśmiechem. Uśmiech ubarwia przemówienie i okazuje się niezastąpiony, jeśli zależy nam na tym, aby naszemu audytorium również towarzyszyły pozytywne emocje.

Duże znaczenie wydaje się mieć również odpowiednia postawa, warto więc już wcześniej opanować gestykulację i nauczyć się równomiernego rozkładania ciężaru ciała. Nie można też zignorować znaczenia kontaktu wzrokowego oraz prawidłowej emisji głosu. Pamiętajmy też, że mistrzem czyni nas przede wszystkim trening.

Autor

Dorota Kubacka

Redakcja kongresy.waw.pl