JAK PRZYGOTOWAĆ WYSTĄPIENIE PUBLICZNE? 5 KROKÓW DO SUKCESU

Jeśli chodzi o ograniczenie stresu przed wystąpieniami publicznymi najlepiej będzie zadbać o to, by już pierwsze wrażenie było doskonałe i dzięki temu potem powinno być nam łatwiej. Postępując według podpowiedzi z tego wpisu zobaczycie, że będzie można przygotować dobrą prezentację, która będzie udana dla Ciebie i ciekawa dla publiczności.

CEL

Przede wszystkim to co powinno być kluczowe to cel jaki chcemy mieć. Trzeba wiedzieć co chcemy przekazać naszym słuchaczom.

Czy chcemy ich czegoś uczyć?

Czy chcemy ich wprowadzić w dobry nastrój?

Może będziemy chcieli ich przekonywać do jakieś idei?

Warto mieć ten cel, ponieważ będzie on dalej ułatwiał całe nasze wystąpienie i jego solidne prowadzenie.

KROK 1: ZASOBY

Znając już temat i cel można określić to jakie mamy zasoby i co na dany temat wiemy. Jakie historie można przytoczyć, jakich przykładów używać a czego lepiej unikać.

KROK 2: PLAN

Wiedząc już co chcemy powiedzieć i jakie mamy zasoby można rozpocząć przygotowywanie planu prezentacji. Powinien on zawierać wszystkie kwestie, które chce się poruszyć. Należy się zastanowić co dla nas będzie najważniejsze i na co trzeba poświęcić najwięcej czasu z tego wystąpienia.

Nauka przemawiania

KROK 3: TREŚĆ

Jeśli uda się przygotować plan trzeba go wypełnić treścią. W zależności od tego jak dobrze znamy temat i jak długo ma trwać prezentacja będzie można przygotować całe wystąpienie. Można również szczegółowo opisywać najważniejsze kwestie, które chcemy poruszać. Wszystko zależy od tego jak pewni wiedzy będziemy. Szczególnie początkujące osoby powinny pisać sobie prezentacje w całości, potem łatwiej będzie się w niej odnaleźć.

KROK 4: PLAN II

Mając już treść można przygotować drugi plan. Warto to zrobić, ponieważ po napisaniu prezentacji mamy już pewne przemyślenia i dużo łatwiej będzie nam zareagować, będzie można szybko wprowadzić jakieś elementy uzupełniające, poprawki czy dodatkowe punkty, które sprawią, że to nasze wystąpienie będzie zdecydowanie lepsze, a na tym właśnie powinno nam w szczególności zależeć. Nie zawsze będziemy korzystali z drugiego planu, ale jego przygotowanie może mieć sens.

KROK 5: ĆWICZ!

Kluczem do sukcesu będą ćwiczenia. Pisząc prezentację musimy budować jej treść. Ćwicząc ją będziemy dodawać gesty, mimikę czy odpowiednią postawę. Zapamiętamy ja i będziemy dążyli do tego, by stworzyć jej indywidualny charakter. Jeśli to się uda można oczekiwać, że to nasze wystąpienie będzie rzeczywiście udane i warto będzie nim pokierować. w ten sposób będzie to udane wystąpienie, które będzie dobrze ocenione.

Autor

Karolina Ławicka

Redakcja kongresy.waw.pl